O nás

Historie
Počátky odborného šlechtění zemědělských plodin se datují od roku 1893, kdy při bývalé Hospodářské akademii v Táboře vznikla Stanice hospodářskobotanická pro pěstování a zušlechťování rostlin a stanice pícní v Měšicích u Tábora. V roce 1922 byla zestátněna a vytvořena Státní výzkumná stanice zemědělská při Zemské vyšší škole hospodářské v Táboře.

V r. 1926 činila výměra stanice 12 ha. V tom roce nastoupil na stanici Ing. Josef Kolář, významný český šlechtitel, který zde pracoval až do r. 1954. S jeho jménem je spojeno více než 20 odrůd vyšlechtěných v tomto období, jako například kostřava červená Táborská nebo krmná mrkev Táborská žlutá, česnek ozimý paličák Táborský.

V roce 1953 došlo k oddělení zkoušení odrůd od šlechtitelské činnosti a šlechtění bylo z Měšic přeloženo na sousední objekt Červený Dvůr. Zde se pokračovalo ve šlechtění a udržování existujících odrůd trav, jetelovin, krmných okopanin a polních zelenin. V roce 1977 stanice přešla od Šlechtitelského a semenářského podniku v Táboře k Výzkumnému a šlechtitelskému ústavu v Troubsku u Brna. Z tohoto období pocházejí další odrůdy pícnin.

V roce 1995 koupila veškeré objekty a zařízení související se šlechtitelskou činností, včetně práv k odrůdám, společnost TAGRO Červený Dvůr, spol. s r.o.

Současný stav
S nástupem nového managementu došlo k omezení klasické zemědělské prvovýroby a k zintenzivnění účelového poslání stanice. Společnost TAGRO Červený Dvůr, spol. s r.o., zajišťuje množení, úpravu a prodej uznaných osiv vlastních odrůd (viz odrůdy) k dalšímu množení u spolupracujících firem a dalším uživatelům. Významně se rozšířilo spektrum připravovaných travních směsí pro pícní využití i pro zakládání nejrůznějších trávníků. Zvýraznila se i vědeckovýzkumná činnost v národním i v mezinárodním měřítku. Hlavní činností však zůstává tvorba nových výkonných odrůd zemědělských plodin, jejich udržovaní šlechtění a množení.

Od roku 1995 bylo na Červeném Dvoře vyšlechtěno a zapsáno do listiny povolených odrůd osm nových odrůd trav, jedna odrůda jetele a dvě odrůdy česneku. Některé z těchto odrůd jsou registrovány i v zemích západní Evropy. Při naší práci je prioritním a trvalým úkolem účelnost našeho konání v zájmu zemědělské praxe, solidnost a korektní jednání s partnery a obchodními přáteli. Chceme věřit, že i Vy k nám brzo naleznete cestu.

Jsme členy Českomoravské šlechtitelské a semenářské asociace a Sdružení pěstitelů travních a jetelových semen.